תחפושת מבריקה

על המסגד בטובא-זנגריה, עובדות שלא מסתדרות ומהות העיתונות

Posted on: 27/12/2011

כבר חודשיים אני נמנעת מכתיבת הטקסט הזה.

למה נמנעת? ובכן, כנראה שבעיקר מפחד. הוא הולך לעצבן המון אנשים. הייתי צריכה לאזור אומץ בשביל לפרסם את הטקסט הזה – ועל כן האיחור הלא-אופנתי הזה.

ולאחר שסיימתי עם ההתנצלויות, אמשיך.

לפני כחודשיים וחצי הוצת מסגד במועצה המקומית טובא-זנגריה, שבגליל העליון. כולנו מכירים את הסיפור, שהפך את הביטוי "תג מחיר", עד אז לא מוכר באופן יחסי, לחלק אינטגרלי בשפה האקטואלית בישראל ולביטוי כל הרוע והגזענות בחברה הישראלית.

כמו מרבית תושבי המדינה, הזדעזעתי עד עמקי נשמתי. הזעזוע היה כל כך עמוק והמעשה היה כל כך מכוער, שהבנתי שהנה, הדברים קיבלו תפנית חדשה, היחידה שיכולה הייתה לקרות, עם כל השנאה והסגרגציה הגואה במדינת ישראל.

בלילה שאחרי ההצתה הבעירו צעירים מהכפר את בניין המתנ"ס והמועצה המקומית. פתאום הרמתי גבה. למה דווקא אותם? הרי התגובה המתבקשת תהיה ללכת להצית משהו באחד מהיישובים היהודיים בסביבה.

למה דווקא שם? טובא-זנגריה

התקשרתי לאבא, הקונספירטור הידוע ביותר באיזור חיוג 04. הוא הסכים שהדברים נראים תמוהים, והוסיף תהיות לגבי מיקומו של הכפר, שנמצא באמצע שום מקום, בערך שניים-שלושה קילומטרים מכביש 90, באיזור אצבע הגליל. למה דווקא שם?

תחקיר אינטרנטי הוביל להבנה שטובא-זנגריה היא מועצה מקומית בעייתית למדי. היא ידועה בריבוי מקרי אלימות, הברחות, סכסוכים פנימיים בין חמולות ושחיתות. לפני מספר שנים מינה משרד הפנים את תא"ל במיל' צביקה פוגל לתפקיד ראש המועצה, על מנת לשפר את השירותים שהיא נותנת לתושביה. אפשר להתווכח על הלגיטימיות של מינוי איש צבא יהודי לראש מועצת כפר מוסלמי, אבל לא בזאת עסקינן. לפחות לא באופן ישיר. כבר לפני כשנתיים ירה אלמוני צרור כדורים לעבר משרדו, וימים ספורים לאחר הצתת המסגד ברח פוגל מהמקום, והצהיר כי הוא מרגיש שהוא נמצא בסכנת חיים אמיתית.

כל הנתונים האלו לא הריחו לי טוב, והחלטתי לנצל את ההזדמנות לנשום קצת אוויר הרים צפוני, ולנסוע עם אבא לטובא-זנגריה, על מנת לבלוש.

גדלתי בגליל המערבי, ואני מכירה ממקור ראשון את מהותם של חורים, אבל מזמן לא נתקלתי בחור כמו טובא-זנגריה. הוראות הגעה: סעו על כביש 90 עד שידמם לכם האף, פנו מזרחה, סעו עוד, כנסו לכפר – ולכו לאיבוד.

"טובא זנגריה - עלו על כביש 90 והמשיכו עד שידמם לכם האף". טובא, כפי שזו נראית מכביש 90

טובא-זנגריה היא מועצה מקומית המורכבת משני כפרים שונים. כן, ניחשתם נכון: טובא וזנגריה. טובא, הכפר הוותיק יותר, ממוקם בתחתית הגבעה. הוא כפר גדול למדי – ורק דרכו אפשר להגיע לזנגריה, לאחר שנוסעים בכביש ארוך למדי במשך כעשר דקות-רבע שעה, בהנחה שמכירים את הדרך העקלקלה ומלאת הפניות על בוריה. באופן אישי, נסעתי במשך כחמישים דקות תמימות בלי למצוא את המסגד המדובר, הממוקם בזנגריה, הכפר העילי – באור יום. דווקא מצאתי בקלות מסגד אחר, שממוקם בטובא עצמה והגישה אליו נוחה יחסית, אבל הוא היה שלם. אף אחד לא רצה להציתו, כנראה. גם את בניין המועצה שהוצת מצאתי בקלות.

בניין המועצה שהוצת בלילה שאחרי הצתת המסגד

במהלך הנסיעה בחנו תושבים רבים מהכפר את הרכב שלי, שאינו מוכר להם, וחלקם שאלו מה בדיוק אני מחפשת כאשר האטתי וניסיתי למצוא את המקום. ביקשתי מהם הנחיות הגעה למסגד השרוף. הם עזרו בשמחה, אך למרות עזרתם הצלחתי להסתבך בדרכים – ואני דווקא ידועה בחוש ההתמצאות המוצלח שלי. תוך כדי תעייה בדרך, חזיתי בתימהון בבתים המפוארים במקום, שדומים יותר לקיסריה מאשר לשכונת התקווה. לא סוג הבתים שהייתם מצפים למצוא בכפר נידח בסוף העולם.

נמשיך.

לבסוף הגענו למסגד השרוף. היה זה בערך שבועיים לאחר הצתתו, ובדיוק היה אירוע במסגרתו הגיעו יהודים טובים למקום והתנצלו על שעשו אחיהם בני ישראל. סדרנים שמונו לצורך האירוע כבר איתרו את רכבנו מרחוק, והורו לי היכן להחנות את האוטו. חניתי.

אף אחד לא התעורר? אחד הבתים הסמוכים למסגד, כפי שצילמתי מהכניסה למסגד

לא הופתעתי לגלות עד כמה קרוב המסגד לבתים המקיפים אותו. מסגדים מהווים את מרכז הכפר, את אזור ההתקהלות הראשי. ואכן, ראיתי שהוא מוקף בבתי מגורים, שממוקמים מטרים ספורים ממנו. תהיתי כיצד ייתכן שאיש לא שם לב לזרים שנכנסו לכפר באמצע הלילה והבעירו את המסגד בלי שאיש ירגיש – ויתרה מכך, יריח את העשן, או ישמע את קולות הפיצוץ.

בכניסה למסגד אכן כתוב, כפי שדיווחו כל כלי התקשורת, "תג פלמר נקמה". מה שלא ציינו כלי התקשורת, זה שנקל להבחין בעובדה שהמילים כתובות בפחם. כלומר, המציתים המתינו עד אשר יווצר פחם בשביל לכתוב את כתובת הנאצה. זה יכול לקחת זמן מה, בייחוד אם רוצים לא להיכוות באופן קשה. חבל שהם שכחו את הספריי. בנוסף לכך, העובדה שהכיתוב ממוקם תחת העשן, ולא כוסה על ידו, מעידה על כך שהמשחית ביצע את כתיבתו לאחר שהאש שככה – או שמדובר באדם בעל אינטואיציה מאוד חזקה לגבי אופן בעירתה של האש.

כתובת הנאצה במסגד. למחבלים היה זמן פנוי לחכות להיווצרות פחם?

בחנתי את המסגד השרוף, בו האש בערה בחוזקה רבה כל כך עד שניפצה את המרצפות. תהיתי כיצד ייתכן הדבר שתושבי הכפר לא הריחו את השריפה עוד כשהחלה, והספיקו לכבותה לפני שהשחיתה את המסגד כל כך.

האם ייתכן שאיש לא הריח את העשן, או שמע את קולות הפיצוץ?

יצאתי החוצה.

כאמור, חל במקום אירוע באותן שעות, ושוחחתי מעט עם חבר'ה שמתגוררים באזור. שאלתי אותם איך הצליח אדם זר להיכנס לכפר באמצע הלילה בלי שאף אחד ישים לב. הם הודו שבדרך כלל שמים לב לרכבים זרים שנכנסים לכפר, בייחוד בשעות לילה מאוחרות, ואמרו שלפי החשד הגיעו המחבלים מהשדות.

זנגריה, יש לציין, מוקמת בראש גבעה תלולה. הגעה למסגד תדרוש טיפוס של כמאתיים מטרים בתוך קוצים ואבנים. לא קל לבצע אותו עם חבית נפט, בייחוד כשאתה בא מהגדה המערבית, ולא ממש מכיר את האזור. אפילו יותר קשה לעשות זאת באמצע הלילה החשוך.

בואו נעשה סקירה קצרה של הנתונים:

לפי הדעה הרווחת בארץ, מתנחלים מהגדה החליט לבצע תג מחיר כנקמה על רצח אשר פלמר, שנהרג בחברון, דווקא בטובא-זנגריה, כפר מסוכן ומלא פשע באצבע הגליל. הפושעים טיפסו, חבית נפט בידיהם, במעלה גבעה, והציתו באמצע הלילה מסגד הממוקם במרכז הכפר. איש מהתושבים המתגוררים בשכנות למסגד לא שם לב לשריפה עד אשר כמחצית מהמסגד נשרף ונהרס, והפושעים הספיקו לחכות שם עד אשר נוצר פחם כתוצאה מהשריפה והספיק להתקרר בכדי שלא יכוו, ובעזרתו כתבו "תג פלמר נקמה". הם כנראה הרגישו ממש בטוחים אם הם לא פחדו להמתין להיווצרות הפחם.

שעות ספורות לאחר מכן התגלה הפשע, וכל המערכת הפוליטית בישראל מיהרה לגנותו. נשיא המדינה, שמעון פרס, נסע לבקר במקום, והוא רחש עיתונאים. צעירי הכפר הכועסים המתינו לערב, והציתו את בניין המועצה, המנוהלת על ידי יהודי. ימים ספורים לאחר מכן הוא ברח, מחשש לחייו.

קראו לי משוגעת, אבל משהו כאן לא מסתדר לי.

הגזענות שצעקה "זאב"?

בתוך כך, העיתונאים הרבים שמילאו את הכפר במשך ימים ארוכים לא תהו אפילו פעם אחת על אודות הנתונים האלו. ייתכן ותגיעו אתם למסקנות שונות משלי, ייתכן ואני קונספירטיבית ומשוגעת, אבל יותר מכל, אני מודאגת מהעובדה שאף עיתונאי לא תהה הכצעקתה, ורק מיהר לדווח את תגובותיהם של גורמים רשמיים כאלו ואחרים. זה מתחבר לתהייה שאני נושאת עמי מזה זמן רב – האם נותרה עיתונות חוקרת אמיתית בישראל, או שכל מה שנותר ממנה הם פקידים בשירות בעלי ההון?

לא אסיים את הפוסט הזה במסקנות, רק בתהיות – תהיות על האוטומטיות בה אנחנו מניחים שמה שנראה לנו הגיוני הוא בהכרח נכון, תהיות על טיב הכתבים שמסתובבים בשטח, ועל טיב המידע שהם מייצרים, תהיות על דמוניזציה ועל צדק.

תהיות על הילד הקטן שצעק "זאב".

שלכם,

גל חן ©, תוהה מאז 1986

138 תגובות to "על המסגד בטובא-זנגריה, עובדות שלא מסתדרות ומהות העיתונות"

את סגורה שמדובר בפחם? סחטיין בכל מקרה על האומץ. ניסיתי לרטווט אבל קיבלתי שגיאה: The user does not exist. ווט"ף?

מאה אחוז. נהגתי לצייר בפחם במשך שנים, אז אני מכירה את החומר. גם נגעתי בכיתוב וראיתי שהוא השאיר את היד שלי מפוחמת.

כל בכבוד לך. יש הד לבלוג הזה והרבה מתנחלים(כמוני) יבוא ויגיבו. תדעי שרוב מוחלט של הציבור שלי מתנגד מאוד לפעולות נגד הצבא או נגד ערבים.

אולי לעולם לא נסכים איתך בקשר למעמד יהודה ושומרון, אבל תודה על האומץ שאת מפגינה פה!

זכית באמוני

יכול להיות שאני מאוד מאוד תמים, אבל למה פחדת בדיוק?

אתה שואל בתמימות "למה פחדת" כי אתה לא יודע מה זה לחיות ליד בדואים.

אולי במקום דיבורים תתחילו גם לעשות מעשים כמו לחיות בעיר מעורבת , להכיר מקרוב את חבריכם הערבים ולא דרך הבית בהרצליה פיתוח או דרך התקשורת השמאלנית שמסיתה ומסלפת בלי הפסקה נגד הימין. אתם יודעים מה , תתחילו בקטן – תשאירו את הרכב שלכם כמה שעות סמוך או בתוך לכפר ערבי או בדואי , בינתיים צאו לטייל קצת וכשתחזרו אני ישמח לראות פה את התגובה שלכם.

יותר מלדבר אחד עם השני אנחנו צריכים להקשיב אחד לשני. הטיעונים שהעלת תקפים וחייבים להמשיך לפעול עד שגורמים הרשמיים יפרסמו את הדעות שלהם, וגם אחר כך להטיל בה ספק כבד. כל הכבוד על היוזמה! הולצר

אני עושה את כל מה שאמרת – גר בעיר מעורבת ומגיע לישובים ערביים כמה פעמים בחודש (עבודה, מה לעשות) בד"כ ברכב שלי (תנסה להגיע לשם עם תחבורה ציבורית).

לאיזו מסקנה אני אמור להגיע?

העיתונות "החוקרת" עסוקה בלסדר לבוס דחיית חובות בעוד שנה.

הם לא באים ספיישל מהגדה המערבית. ההורים של אחד החשודים מתגוררים במושב סמוך, והוא במקרה גם מורחק מהשטחים בצו אלוף

והחשודים שוחררו ללא ראיות די מעט זמן אחרי התקרית, רק שעל זה אף אחד לא דיווח. כמו כן, האם יש עצורים אחרים שהורשעו בביצוע מעשי "תג מחיר"? אולי אוהדי מכבי חיפה בכדורגל שעשו את זה ביפו?

הידעתם?
את ליל הבדולח ביצעו יהודי ברלין.

ולי יש תהיות על הילד שצעק "המלך הוא עירום"

מבריק!

מעניין אבל למה לכתוב "הגדה המערבית", לפי מיטב ידיעתי האזור נקרא "יהודה ושומרון". הגדה המערבית זהו שם לועזי שנועד להרחיק אותנו מהמשמעות האמיתית של האזור (שהוא ערש היהדות כידוע).

ליאת – בפשטות, משום שאני לא מאמינה שהגדה היא חלק מארץ ישראל, ואני חושבת שיש לפרק את ההתנחלויות והמאחזים בשטחה, ומשום שיהודה ושומרון הוא כינוי קולוניאליסטי.

דווקא "הגדה המערבית" היא כינוי קולוניאליסטי ודי מודרני. לפני זה לא היה לדרום האיזור שם אחר מלבד "יהודה" ולצפון האיזור "שומרון". אולי גם השומרונים קולוניאליסטים?

הגדה/יו"ש היא חלק מארץ ישראל, זה לא עניין של אמונה, זה עניין של גיאוגרפיה והיסטוריה. את אולי לא חושבת שהיא צריכה להיות תחת ריבונות מדינת ישראל.
"הגדה המערבית", כפי שמשתקף מהשם עצמו, זה שם הרבה יותר קולוניאליסטי לאזור, שנתנה לו ירדן (עוד המצאה קולוניאליסטית) לאחר שכבשה אותו ב-48'. אגב, כנ"ל פלסטין, שמשום מה התושבים הערביים אימצו לעצמם את השם הקולוניאליסטי (בניגוד גמור לאינדיאנים והאסקימוסים למשל).
אין לי בעייה עם האמונות שלך, אבל לפחות תעשי סדר בעובדות.

גל חן, אני מאוד מעריך את התחקיר שלך.
בכל אופן, אני מתעסק ביום יום עם לוחמה פסיכולוגית, יחסי ציבור, שקרים בוטים, העברת מסרים וכיוון דעת קהל.
זה מעבר לרמה של אנשים שלא מתעסקים בזה, תקראי קצת על מסע הבחירות של ברק בשנות ה90 ותביני מי מוביל את השרשת הביטויים "התנחלויות", ספינים בצורת "הכל קקה" "המדינה הופכת לאיראן" ועוד.
אגב, להגיד ש"הגדה המערבית" הוא שם יותר מקורי מ"יהודה ושומרון" זה תוצר מדויק של התעמולה בתקשורת הישראלית. בכל ספר היסטוריה, בכל לוג גיאוגרפי, בכל מקור מידע, נודע, ידוע וייודע בפירוש כי השם הוא יהודה ושומרון, מאז שידעו לכתוב. יהודה ושומרון, על שם נחשי מי? לא על שם אחמד וטיבי מהכפרים, אלא על שם יהודה ושומרון. ההיסטוריה קובעת באופן חד משמעי שהשטח שלנו. התעמולה קובעת אחרת ואני מצר מאוד, שיש מאות אלפי אנשים כמוך שנפלו למערבולת התעמולה הזולה הזו. גברת יקרה, השטח הזה הוא שלנו ויהי מה. ביום שנוותר עליו, נוותר על משהו הרבה יותר גדול. השטח הוא לא העיקר, הוותרנות שלנו היא כן.

את רצינית?

הפוסט שלך באמת נראה אמין ומעורר מחשבה, ולמרות שגם לי צרמה "הגד המערבית" הבנתי שכך את קוראת לה והמשכתי הלאה. לגיטימי שלא נסכים.

אבל, ובלי להכנס לפוליטיקה והאם צריך לפרק את ההתנחלויות ולמי שייכת הארץ,

– יהודה ושומרון זה שם האיזור מלפני 3000 שנה. קצת לפני הקולוניאליזם המודרני.
– בארץ ישראל, מבחינה גיאוגרפית ומדינית, ההר בד"כ היה המרכז, במשך אלפי שנים.

לא?

גל, כתבה מעניינת מאד וחשובה מאד.

לגבי יהודה ושומרון, אלו חלקי הארץ בהם ישבו אנשי ממלכת יהודה (שנקרא אזור יהודה), ובשומרון ישבו חלק גדול משבטי 10 השבטים. האזור נקרא שומרון כנראה בגלל העיר שחרבה, ליד סבאסטיה/שכם.

מכאן ברור כי יהודה ושומרון הם לב ליבה של ארץ ישראל.

השימוש "הגדה המערבי" מקורו ככל הניראה בנוצרים שבאו לתור את הארץ וראו בנהר הירדן מקום קדוש (בו נטבל ישו), ולכן חבל הארץ ממזרח לגדה נקרא הגדה המזרחית, וחבל הארץ ממערב נקרא "הגדה המערבית".

כיוון שמקובל לחשוב על הנוצרים כקולוניאליסטים (כך זה כשאירופה הנוצרית שלטה בעולם במשך יותר מ-400 שנים), הרי שהביטוי "הגדה המערבית" הוא ביטוי קולוניאליסטי, והביטוי "יהודה ושומרון" הוא הביטוי ההיסטורי הנכון. השם "ירדן" – ניתן על ידי הבריטי שקראו לארץ הזאת Transjordan, ומכאן הקיצור "ירדן". אם כך, ירדן היא ארץ קולוניאלסטית.

אם רוצים לטעון שיהודה ושומרון אינם קשורים לעם היהודי, אפשר לקרוא לאזור פלסטינה, כיוון שכך התכוונו הרומאים לעשות, כאשר שינו את שם האזור, לאחר מרד בר-כוכבא. בכך הם ניסו למחוק את הזיקה של היהודים לא"י.

זה מה שאת מבקשת לעשות?

אוי ואבוי גל חן!
עד עכשיו הייתי די משוכנע מדברייך אבל "יהודה ושומרון הוא כינוי קולוניאליסטי"??? לא חלק מא-ר-ץ ישראל?
אולי לא חלק ממדינת ישראל אבל מארץ ישראל? יש לך מושג מדוע חזרו לארץ הזו הסבא והסבתא שלנו? לתל-אביב הם רצו לחזור? או לחברון ולמזרח ירושלים?

האם אותו אדם חשב את המאמר ואת האמירה?

את כמובן מוזמנת לקרוא היסטוריה ולהשכיל, אבל אם את מעדיפה שלא, אז אומר כך: הכינוי הגדה המערבית נטבע על ידי המלך חוסיין, לאחר שירדן השתלטה על יהודה ושומרון בכיבוש לא זכה להכרה של אף מדינה בעולם למעט פקיסטן. לכן מבחינתו, היה עבר הירדן המזרחי והגדה המערבית, יעני, 19 שנה של כינוי. יהודה ושומרון הוא שם תנ"כי, כך שזה לא באמת משנה מה מבחינתך קולוניאליזם וכו'. השם של חבלי הארץ הללו לא שונה מעולם, למעט באותן 19 שנה. להגיד אגב שזה לא חלק מא"י מראה שאת לא מבינה את המושג א"י ומבלבלת אותו עם מדינת ישראל. זהו מושג גיאוגרפי ולא מדיני, ולכן זה כמו לומר שמבחינתי רעננה היא לא חלק מהשרון. זכותך לרצות שיהודה ושומרון תעבור לידי הפלשתינים. זו עמדתך. אבל בעוד שאת יכולה לשנות מצב פולטי ומדיני, אי אפשר לשנות עובדות היסטוריות או גיאוגרפיות (אלא אם את כותבת ספר לימוד פלשתיני כמובן).

גל, הגדה היא דווקא ממש חלק מארץ ישראל, ויש "ויכוח" אם היא חלק ממדינת ישראל. ותסכימי אתי,שארץ ישראל ומדינת ישראל אלו שתי יישויות נפרדות.
ממשלות ישראל לדורותיהן נכנעו לגחמות "המתנחלים", או שמא השתמשו באותם המתנחלים כדי ליישם מדיניות שעפ"י החוק הבינלאומי הייתה לא חוקית מלכתחילה. מרוב קריצות, עצימות עיניים, שפיכת תקציבי עתק, חיבוקים וצ'אפחות – מדינת ישראל כולה נגררה לתוך הביצה הטובענית שבה אנחנו נחנקים כיום.
כל זה בלי קשר לפרשת המסגד בזנגרייה. ואולי עם קשר. עקיף. את הקשר הזה ראה בבבירור פרופ' ישעיהו ליבוביץ, שהיה המטיף בשער. תשאלי את אבא שלך, הוא יספר לך. שורה תחתונה: מדינת ישראל קורסת ומאבדת את יכולת המשילוּת. וההצתה בטובה מעידה על כך, לא חשוב בכלל מי הצית ולמה. אין דין ואין דיין.

כל ארץ ישראל המערבית בה את מתגוררת נקראית גדה מערבית בניגוד לגדה המזרחית של ארץ ישראל שנמסרה לסעודי במקום להוות בית לאומי לעם היהודי כפי שהחליטו האומות בועידת סן רמו שעדיין תקפה!

הצהרות טפשיות לא משנות מציאות, רק מסבכות אותה כי טיפשים מאמצים אותן בלי לדעת בעצם מה הם אומרים!

יהודה ושומרון הם מחוזות בגדה המערבית של נהר הירדן!

בורות ועוד בורות בלי סוף!

כדאי שתדעי:

החוק הבינלאומי קובע: הזכויות שניתנו לעם היהודי בועידת סן רמו לא ניתנות לביטול

האמת נחשפת טפח אחר טפח. המשפט הבינלאומי לצידנו, ועלינו לדרוש רויזיה בכל הנוגע לזכויות העם היהודי על ארץ ישראל המערבית כולה, שכן החלטת סן רמו התייחסה גם לחלקה המזרחי של ארץ ישראל. על מנת לפתור את הסכסוך היהודי ערבי יש להעביר את כל הערבים (כולל בעלי תעודת הזהות של מדינת ישראל) לירדן, ועמאן היא בירתם.

הזכויות בועידת סן רמו – לא ניתנות לביטול

סרט חדש מזכיר את האירוע שהתרחש לפני 91 שנים בעיר האיטלקית סן רמו, ומבהיר את המצב המשפטי הנוגע לסוגיית חלוקת חלקה המערבי של הארץ פעם נוספת לאחר שחלקה המזרחי שהובטח לעם היהודי נקרע באופן לא חוקי ונמסר לידי הערבים.

לארגון האו"ם לא היתה שום סמכות חוקית לחלק את השטח ממערב לירדן שיועד למדינה היהודית, לשתי מדינות.

עלינו להילחם על מהפיכה בשיח הבינלאומי בסוגייה, ולעמוד על זכותנו על כל חלקה המערבי של ארץ ישראל.

יש לתבוע לדין את כל מי שטוען טענות הנוגדות את זכויותינו החוקיות מבחינת המשפט הבינלאומי, והזכויות שהוענקו לעם היהודי באופן בלתי חוזר בועידת סן רמו.

san remo mandate

גל,

קודם כל, כל הכבוד על פרסום הבלוג, עשית עבודה שכמעט שום עיתונאי לא היה עושה (מתוך אינטרסים פוליטים כמובן…)

לגבי עניין יו"ש – אמונה פה אינה העניין אלא עובדות, ולא רק עובדות היסטוריות של לפני 3,000 שנה.

קבעו הבריטים ב1922 בהסכם פיט ששטח זה (כולל ירדן) שייך למדינת ישראל, בא האו"ם לאחר פירוק הועדה ואמר בפירוש כי עצם פירוק הועדה אינו משפיע על ההחלטה ולכן היא נשארת חלק ממדינת ישראל.

מסכים שלגבי בנייה לא חוקית יש לנקוט ביד קשה בדיוק כמו בתחומי מדינת ישראל – נכון ליהודים, ערבים, בדואים. אם רק היו מפרסמים בתקשורת נתוני בנייה של ישובים ערביים לא חוקיים ביו"ש היית בשוק.

פירוק הערים ביו"ש אינו בא בחשבון, אם רק תביני את ההשפעה של 300,000 אזרחים אשר עוברים לגור בתחומי הקו הירוק אז היית רואה מה זה כלכלה קורסת.

עד כאן,

ושוב כל הכבוד!

תגידו, זה מה שנראה לכם רלוונטי להתווכח עליו בכתבה הזו? מקורות השם של יו"ש\פלסטינה\כוש הצפונית…?

נו בחייאת.

אתה צודק.

חבל לעשות עניין מכזה דבר שולי. פוסט מעולה.

אבל, אולי עדיף שפעם הבאה הכותבת עצמה לא תיצור עניין סביב דבר כזה שולי?

לא לדואג…
הציון לפוסט מבחינתי, 100. לכן פרסמתי אותו בפייסבוק ובטוויטר.
כשקראתי את התגובות, גל העלתה טענה כ"כ מוזרה, שהייתי חייב להעיר.

Why not ?

The poster took the initiative of investigating a certain incident, why should it be the only one that deserves scrutiny?

Just like the old adage
Gal is perfectly entitled to her own political opinion.
But she is not entitled to her own facts.

The elder explains it better than I
http://elderofziyon.blogspot.com/2011/12/anti-zionists-freak-over-judea-and.html

כתוב מצויין

כל הכבוד לכותבת, כמצביע מסורתי של השמאל אני כבר זמן רב טוען שהתקשורת החד צדדית תביא לחוסר אמון של הציבור בכל מחנה השמאל. מותר להיות שמאלני וגם לשמור על חושים בריאים.

ההצתה נעשתה עקב סכסוך פנימי בכפר,שמעתי זאת מתושב הכפר בעוד המסגד בוער,עוד לפני שהחליטו להסוות זאת ע"י שטות בשם תג מחיר.

אנחנו תושבי הצפון, ידענו זאת מזמן. חבל שכשהאמת מתגלה התקשורת לא טורחת לעדכן אף אחד. שעושים פאדיחה צריך לדעת להודות באשמה.

בבקשה צור איתי קשר במייל, אם זה נכון זה מידע חשוב שכדאי שיתפרסם. אני רוצה לשמוע עוד פרטים. Yuvala@10.tv

כל הכבוד גל! איזה תחקיר מעמיק… בסוף עוד תהפכי חברבורותייך… כמובן שאבא שלך שלח אלי את הפוסט. אני רק יכולה להצטער שאת לא מוכנה לקדם עסקים עם יכולות הכתיבה האלה ואולי אני טועה?
אורית חן צדוק

גל
זה שאת לא מאמינה שזה חלק מארץ ישראל מעיד על הבורות שלך ושל החברים שלך.
למעשה היית צריכה לכתוב מדינת ישראל ולא ארץ ישראל. ארץ ישראל כוללת את הגדה המזרחית גם כן. מדינת ישראל זה כבר סיפור אחר.
בלי קשר לתקשורת הלא טובה שיש כאן יש לי דבר נוסף האם את חושבת שהסכסוך בין מדינת העברים לעערבים שחיים כאן מתרחש בגלל יהודה ושומרון? הרי ברור שזאת לא הסיבה לכל הלבאגן במזרח התיגון. אש"פ דרך אגב הוקם בשנת 64. שלוש שנים לפני שנכנסו לשטחי יהודה ושומרון. אבל זה לא יפריע לאמת שלך.
ותאמת זה לא יפתיע אותי שהתושבים המקומיים עצמם שרפו את המקום הם רגילים לשרוף דברים לצערי.

מעניין, זאת אמרת, אני לא מסכים עם כל ההבחנות שלך, אבל בהנתן שווידאת שהכתובת הייתה כתובה בפחם ,זה באמת מעניין.
לגבי היכולת להסתנן לכפר בשקט באמצע הלילה בסובארו ישנה- זו לא בעיה ואני חושב שזו טענה חלשה, גם לגבי "חבית הנפט", אני לא ראיתי שאיזכרת חבית בממצאים שמצאת, מספיק בקבוק 500 מ"ל בשביל להצית מקום ואת זה אפשר להכניס לכיס. השטיחים והספרים יעשו את שאר העבודה.
האבינג סייד דאת- כל הכבוד על הספקנות ועל הבדיקה, אני גם לא בולע את הסיפור במלואו, ותודה לך שהצגת זווית שאינה אוטומטית.

מעניין באיתמר יישוב קטן וכל אחד מכיר את כולם הצליח מחבל להכנס ולהוריד משפחה שלמה.. אף אחד לא שמע? אף אחד לא ראה?
וחוסר ההיגיון של המתנחלים זה לא הוכחה שזה לא הם כי אין להם היגיון אז מה הבעיה שזה בצפון עדיין ערבים הגזענים האלה לא מעניין אותם מי ומה העיקר טוהר הגזע שלהם.

בניגוד לרצח שיכול להתרחש בשקט, שריפה היא דבר ציבורי שהרבה יותר קשה לפספס…

מה אתה משווה… שם זה היה איזה 20 מטר מהאין גדר של היישוב בלי קוצים לי עליות תלולות… ודם, עם כל מראהו המגעיל, לא עושה ריח כמו שריפה…
ועוד משו, אם הרוצח היה נשאר כדי לצייר עם דם הנרצחים על הקיר היה לך אולי עוד משו להשוות אבל כנראה שלוגיקה זה לא משו שמדבר אליך…
וכן אני מתנחל, ויש לי היגיון קצת יותר בריא ממך כמו ששמת לב.
מה שאתה עשית זה לקרוא את "העיתון לאנשים שבטוחים שהם חושבים" ולצטט את מסקנותיו שברור שנכתבו במשקפיים נוטפי שנאה שבהם הם מסתכלים על כל המציאות ובמיוחד על ה"מתנחלים"..

יעקב, צר לי שאתה מרגיש כ"כ נרדף ע"י עיתון עם תפוצה של אחוזים בודדים.
כמנויה ותיקה שלו, אני ממש לא מסכימה עם הטענה שלך לגביו.
אני לא חושבת העיתון עושה דמוניזציה למתנחלים, אלא בעיקר נוקט עמדה כנגד מדיניות ההתנחלות של ממשלות ישראל לדורותיהן.
קצת מוזר לי לשמוע שקבוצה עם השפעה פוליטית לא מבוטלת על הממשלה הנוכחית מרגישה כמו קורבן, זה לא נראה לך קצת חסר פרופורציה?
בימים אלה, שבהם השמאל הפך למיעוט קטן וחסר השפעה כמעט, אולי כדאי לימין לרדת מעגלת ההתקרבנות העצמית (למרות שאנחנו היהודים מרגישים בה מאוד בנוח)?

קאקי המחבל לא חיפש את בית משפחת פוגל הוא פשוט הלך לבית הראשון שפגש ושחט את המשפחה כולה, לא צריך לעבור קורס קומנדו בשביל זה.
חוץ מזה אתה בטח יודעי את הסיפור, אתה והחברים שלך הלכתם לבקר את המשפחה בכפר מיד לאחר הרצח, חלאות.

אני מבין שאתה לא חולק על הספקות שגל מעלה כאן. תן לי להבין: אתה טוען שכמו שאפשר להגיד שהערבים שרפו את המסגד שלהם, כך גם היהודים רצחו ארבעה בני משפחה ישנים? אין לך בושה?
בקשר לעניין "טוהר הגזע" – אני מבטיח לך: ישנם פנאטים משוגעים ששונאים ערבים. אבל ישנם גם בחורים בארצות הברית ששונאים שחורים. אף אחד לא טוען שכל הלבנים גזענים. לי – ולכל ה"מתנחלים" (תקרא לזה איך שאתה רוצה) שאני מכיר – אין שום בעיה עם ערבים, כל עוד הם לא מנסים להרוג אותנו, לשדוד אותנו, או לעודד מעשים כאלה.

בעמנואל יש כפר שממוקם עשרות מטרים מהישוב,
שני מחבלים נכנסו ברגל דרך הגדר,
רצחו משפחה בסכינים בשקט, אפילו התינוקת שבכתה עיצבנה אותם בשל הרעש אז גם אותה "זיכו" המחבלים בתואר "קורבן השלום"

וברגע שסיימו הם ברחו חזרה לכפר הצמוד.

לחלק השני, קקי, אני אפילו לא מגיב.

על מנת להבדיל: באיתמר המחבל התגנב רגלית דרך מטע (לא עבר בשום רחוב) נכנס לבית בשורת הבתים ראשונה מחוץ לעצים, רצח משפחה ונמלט למחסה שנתנו לו בני כפר שנמצא חצי שעה ריצה ממקום הפשע (אפשרות שלא היתה לאותם מציתים בהיות המקום חור מבודד), בנוסף המחבלים ניצלו מחדלים שנכפו על התושבים (הצבא יצר שבועות ספורים קודם לכן נתיבי כניסה מוגנים לתוך הישוב בכוונה) אנשים שגרים בחורים נוטים להיות ערניים ואפילו מעט אובססיבים להגנה ואם יש להם חופש לשמור על עצמם כמו בטובא זנגריה אז הם עושים בדיוק את זה. בנוסף אתה יכול להיות הטוח שאם המחבלים היו צריכים לבצע מהלך של קילומטרים ברחובות איתמר כדי להגיע ליעד הם היו מתגלים ונתפסים

ביום שלאחר ההצתה שאלתי חבר שמאלני-רדיקלי מה יש לפעילי תג-מחיר, שבאופן דיי מכליל, אני מרשה לעצמי להניח שרובם מתנחלים, להצית מסגד בישוב צפוני אי-שם בגליל (על הרקע של הפשיעה, והמיקום הגאוגרפי כפי שמתואר אצלך, לא ידעתי מאומה).

תגובתו הייתה דיי תקיפה בלשונה, הכלילה כמה מילים בשורש פ.ש.ס.ט. וג.ז.ע., ובגדול דיי הרגשתי שמוטב לא להעלות שאלות בנוגע לכך (בערך כמו שזה לא יפה לשאול מאיפה יודעים שבשואה מתו שישה מליון, ולא חמישה, או שבעה).

עשית עבודה יפה, תחקיר עיתונאי-עצמאי, והעלית שאלות לעניין. אני לא חושב שהתיימרת לקבוע עובדה, אלא להעלות שאלות – מסקרן אותי לדעת מה תהיה דעתו של אותו חבר כעת.

בשואה נרצחו בערך 5.1 מליון איש, רובם המוחלט יהודים ומיעוטם צוענים עדי ג'הווה והומוסקסואלים. 6 מליון זה מספר שהומצא לפני המחקר הענף בתחום. יודעים את זה כי יש מכוני מחקר שלמים לעניין, בין הגדולים אפשר למנות את מוזיאון השואה בניו יורק ואת יד ושם, אבל יש עוד הרבה. אני מניח שאם תפני אליהם תקבלי תשובה יותר מדוייקת כי אני לא מבין גדול.
התגובות שמקבלים על השאלות האלה יותר מזכירות את רצח רבין, גם שם התשובה היא שצועקים עליך יותר חזק את אותם דברים.

לידע כללי – המספר 6 מליון הגיע מאייכמן. במהלך התשאול שלו במשפטו, ביקשו ממנו להעריך כמה יהודים נרצחו באירופה בשנות השלטון הנאצי, והוא זה שאמר 6 מליון. מעניין שאנחנו בחרנו לזכור את ההערכה של פושע נאצי.
מחקרים שנעשו בתחום הניבו מספרים בסדר גודל דומה, אם אני זוכרת נכון – בין 5.5-5.8, משהו כזה.

אם כבר, אחד הנאשמים במשפט נירנברג אמר ששמע מאייכמן, שהמספר הוא ביו 5 ל6 מיליון. אייכמן כשנתפס אמר שקרוב יותר ל5..

טו-אוב! עבודת עיתונות, שלא לומר בילוש, מעולה

לחלוטין. אם כבר קונספירציה – אז עד הסוף

כל הכבוד על האומץ לשאול את השאלות המתבקשות. דבר שהוא בכלל לא מובן מאליו בנוף התקשורתי הישראלי.
שנית, בתגובה לתגובה שלך למספר 8 – העובדה ההיסטורית שאש"ף – האירגון לשיחרור פלסטין – הוקם בשנת 1964, קצת מעמיד באור מביך את האמונות שלך לגבי יהודה ושומרון, כי אם ה"אירגון" שהוקם על מנת "לשחרר" את השטח הקולוניאליסטי הכבוש – הוקם עוד לפני שהשטח הקולוניאליסטי נכבש – משהו פה לא הגיוני. זה נראה שגם כאן יש מקום לשאלות עיתונאיות נוקבות

אש"פ ארגון לשחרור פלסטין אינשאללה שהם היו קמים רק כדי להוציא אותנו מיהודה ושומרון..

השטח היה כבוש בידי ירדן בשנת 64'.
מאוד הגיוני שהפלסטינים רצו לשחרר אותו מכיבוש גם אז.
לא רק היהודים מסוגלים לכבוש שטחים, אתה יודע.

מאוד הגיוני.
רק שזה שטות מוחלטת.
כדאי ללמוד קצת היסטוריה לפני שפולטים שטויות.
את יכולה להתחיל למשל מכאן:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%A0%D7%94_%D7%94%D7%A4%D7%9C%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%AA

אהבתי את הכיוון של העיתונות חוקרת. עובדה שזה הביא אותי לבלוג שלך בפעם הראשונה. עם זאת, צריך להזהר ולהבדיל בין חשיבה קונספירטיבית לבין מחקר, כי במחקר מנסים לעשות עוד מחזור ולבדוק את העובדות שוב או למצוא להן הסבר פשוט.
ולמה הכוונה?

1. להצית מסגד לא עושה רעש. הוא הוצת, לא פוצץ. רק לאחרונה היו כמה וכמה מקרים של משפחות שישנו בזמן שהבית שלהם עצמם עלה באש.

2. בטח ביישוב מלא פשע – לא מתעוררים מקולות נפץ. אגב, אם גרת בגליל את יודעת שחומר נפץ ורובים הם חלק מ"תרבות פנאי", לעיתים שם. (יריות בחתונות וכ'). אגב, גם צדים בגליל.

3. מה שהיה מעניין להבין זה מאיפה הוצת המסגד. אני מניח שלצורך כך יש לראות דו"ח של מכבי אש.

4. להגיע באמצע הלילה, עם אוטו ישן – לא בטוח שהיה מעורר מבטים. כי זה אמצע הלילה.

5. הדבר היחיד הבאמת תמוהה – זה הכתב פחם – שמגיע בדיוק לגבולות האש. אבל גם זה יכול להיות מקרי (אולי היו עוד שכוסו), או שהאש המשיכה לבעור לכיוון אחר. אגב, הכתב נראה "אותנטי" – של דובר השפה.

6. לגבי הפחם – משאב מאוד זמין בגליל, אפשר לאסוף כזה בכל חנות, או לעצור בצד הדרך ולחפש שאריות של מדורה. לא צריך לחכות לפחם מהמסגד, מה גם שבעירה של מסגד לא מייצרת פחמים, להבנתי. אגב, שימי לב שהאש *כן* טשטשה חלק מהכתוב. ספק אם מי שהיה כותב את זה כרגע היה ממקם את זה שם ולא עוד 30-40 ס"מ ימינה.

בקיצור, מחשבה מעניינת, אבל לדעתי רחוק מהוכחה.

תחקיר מרשים, במיוחד לאור הנטיות הפוליטיות שלך. כל הכבוד.

מבסוט עליך…. כיף לראות חשיבה אחרת!

שכחתם את הפרט הכי חשוב:

במשך חודשיים וחצי, למשטרה אין קצה חוט באשר למבצעי הפעולה. חשודים אוטומטיים נעצרו נחקרו ושוחררו. השטינקרים בגבעות עובדים שעות נוספות בניסיון לדלות בדל של התרברבות מ"טרוריסטים" מגודלי פאות וכיפת צמר- וכלום. אותה מערכת ביטחון שיודעת להוציא בפינצטה רוצחים אפילו מתוך ערים פלסטיניות שלא כ"כ פשוט לשלוח עליהם ניידת עם צו מעצר, עומדים חסרי אונים.

יכול להיות שהם פשוט מחפשים במקום הלא נכון?
(אגב, עלה לי רעיון: נניח בא למישהו לפצץ את אשתו במכות, עכשיו, יש לו בעיה, הרי השוטרים יגיעו אליו די מהר בהיותו החשוד המיידי. מה יעשה- לאחר שדפק בה פיצוצים, ימרח עליה כתובת בדמה: "תג מחיר". אני מבטיח לכם שתוך זמן קצר יוצאו צווי הרחקה לחבר'ה בגבעות וייעצרו חשודים שהורים שלהם גרו פעם באותו אזור חיוג שבו ארע המקרה.

את מעלה הרבה תהיות – ויפה שכך.
אבל..
תהיות ו"לא כל כך הגיוני" אינם מהווים עובדות.
לגבי הכיתוב – חלקו הוסתר על ידי פיח (לפי התמונה המוצגת פה) מה שמעלה את החשד שהכיתוב נעשה לפני השריפה.

לגבי המיקום – גם הפיגוע שביצע עדן נתן-זאדה לא היה הגיוני. למה שיגיע עד שפרעם? הרי משפחתו מרשל"צ והוא עצמו התגורר בתפוח.

בקיצור – יפה מאוד לתהות ולבדוק את מה שמוכרים לנו, אבל מה שהעלת פה הוא לחלוטין לא מספיק בשביל לשלול את גרסת המשטרה (לפחות בינתיים).

נתן-זאדה עלה על אוטובוס מהתחנה המרכזית בחיפה לכיוון הגליל. זה לא שהוא חיפש בכוונה יישוב נידח ומרוחק.

טובא זנגריה נמצאת על כביש 90 ממש מול ראש פינה. לא באמת נידח. מספיק עם השטויות!

להגיד שהגדה המערבית או יהודה ושומרון אינם חלק מארץ ישראל זה משעשע,למרות שאני תומך בפתרון שתי המדינות. אני מזכיר לגל חן שחזרנו לארץ ישראל לא בגלל גבעתיים,ש'ייח מוניס,אום אל רש-רש או איסדוד חזרנו ליריחו,חברון (שאגב שם היה יישוב יהודי הרבה לפני העליות הראשונות) ושכם. בין היתר. אני אדם פוסט דתי אבל מודע לעובדה שהתחייה הלאומית היהודית שרצתה לחזור לארץ באה גם מטעמים דתיים-משיחיים. ולגבי הקולניאליסטי:זאת שגיאה השטחים האלה לא היו שייכים לאף אחד מבחינה עקרונית,ולא היו אלו גבולות אלא,קווי שביתת נשק. יש אזורים מאוד מוגדרים שבהם אפשר להגיד שיש שליטה על אוכלוסיה לא מאוזרחת. ולגבי המאבק של הפלסטינים. הפת"ח הוקם ב1959,אש"ף הוקם ב1964. הרבה לפני הכיבוש. כשל לוגי. הטרור הערבי החל הרבה לפני הקמת המדינה כולל כריתת ברית עם התנועה הנאצית והזדהות איתה על ידי ההנהגה הערבית בישראל וכהכנופיות שלה. הסכסוך החל ב1881 כבר אז היו סכסוכים ומעשי רצח משני הצדדים. אל תשכחי שב1851 נרצח הרב שלמה זלמן על ידי ערבים…כך ש..אממ כן

מחכה לרומן הבלשי שלך

אכן, יודעת חן

כל הכבוד על התחקיר. מה שעצוב פה זה שהמשטרה והשב"כ לא מבצעים את עבודתם כיאות. בישראל וביהודה ושומרון היו השנה עשרות מקרים של הצתות מסגדים. האם כולם היו מעשי תג מחיר? האם כולם היו הצתות של התושבים בהפוך על הפוך? אולי הם פיתחו תשוקה פרוורטית לשריפת מסגדים? הניחוש שלך טוב כמו שלי, כל עוד אף אחד לא חוקר את זה ברצינות. כי התהיות שאת מעלה הן במקום, אבל הן לא תחליף לחקירת משטרה.

העיתונאי לא יכול אלא לתהות. הוא לא יכול לאסוף ראיות ממשיות – זה עבודה למשטרה ולתביעה. הבעיה היא שעיתונאים לא עושים את עבודתם – וזה מה שהודגם בפוסט.

אם את יודעת את זהות המאיים על עובדי שלום עכשיו אולי תהיה לך השערה לסיבת גרירת הרגליים בחקירות תג מחיר.

טוב לדעת שיש עוד כתבים שבאמת אוספים נתונים…
יופי של כתבה!

סחטיין על האומץ והיוזמה. גם היוזמה לסוע, גם האומץ לפרסם משהו שלא משרת במדוייק את האינטרס של המחנה הפוליטי שלך. המציאות שלנו היא לא שחור לבן ורוב האנשים מעדיפים לראות רק את החלק שנוח להם ולא להתמודד עם משהו מורכב.
לגבי עיתונות חוקרת, אני די בטוחה שבעיתונות יש אנשים שיכולים לחקור מצויין. לרובם משלמים מעט מדי כדי לעשות את זה ביום-יום. מעבר לזה, גם קל – לכולם – ללכת לכתוב את הסיפור ששלחו אותם לכתוב. מספרים לעיתונאי מה הסיפור עוד לפני שהוא מגיע, הוא נעול בתבנית מחשבתית ספציפית, מדבר עם כמה אנשים מסביב בחצי שעה שיש לו בפועל בשטח כדי שיהיו לו חומרים, וטס בחזרה כדי לערוך את החומרים. את מראש הגעת אחרי שקרה אירוע נוסף שעורר את חשדך, וחיפשת סיפור אחר. וחוצמזה, מי שבאמת צריך לחקור מקרה כזה וגם לאתר את האשמים – זו המשטרה. ומצחיק שמהם לא שמענו פיפס על זה. נושא רגיש מדי. פוליטי. או שסתם כמו תמיד הם לא טורחים לעבוד.

חן לפי שמך את יהודיה, מונח שמקורו ב"יהודה". הגד'ה המערבית הוא מונח ירדני.
למה קצין צה"ל מונה לראש מועצה? ובכן זהו כפר בדואי שרבים מבניו משרתים בצה"ל, חלקם משרתים כגששים בפיקוד צפון, ביניהם היו חברי לנשק ומדריך שלי בקורס.
בדרך כלל קציני צהל מכובדים בכפר יותר מפקידי משרד הפנים.
בטובא וזנגריה ישנם הרבה מאבקים חמולתיים, זו הסיבה העיקרית שבגללה היה ראש מועצה ממונה.
מי שרף ולמה, אני יכול רק לשער כי זו כוונת הסתה של חמולה מקורבת לתנועה האסלאמית. צריך להיות מטומטם גמור כדי להצית מסגד דווקא במקום זה.

מי אמר שמתנחלים הם היחידים שעושים פעולות "תג מחיר"? ידוע לפחות על שני מקרים שבהם אוהדי קבוצות כדורגל ביצעו פעולות "תג מחיר" כנגד אתרים ערבים.
כמות הימנים הקיצוניים בתוך ישראל עצמה כל כך גדולה, שאין שום סיבה לייחס פעולות טרור שכאלו רק למתנחלים. אלו יכולים באותה המידה להיות יהודים שגרים בקרבה גדולה לכפרים הנ"ל.

לדעתי הכותבת לא צלמה את כתובת הפחם אלא השתמשה בתמונה שפורסמה בעבר.
כמו כן אם התמונה נכונה, את הכתובת כתבו הרבה שעות לאחר ההצתה בכדי לשוות לה נופך של פיגוע לאומני. זה רואים מהכיתוב באלכסוני צמוד מאוד לקו השרפה המפוחם.
מן הסתם המצית הצית וברח, לא היה לו זמן להמתין באזור האש ואז לקשקש. בטח זה לא עניין אותו פרט למטרה של ההצתה עצמה. בבוקר ראו את האתר השרוף חלק מהשכנים ומישהו מהם נטל יוזמה, נטל פחם מהאתר וכתב את אשר כתב.

תרגיע, התמונות צולמו על ידינו, במו מצלמתנו.
צילמנו כמה וכמה תמונות, חלק מהן הועלו לפוסט.

מאיין לך שהוא לא כתב לפני שהצית? אם מישהו היה כותב אחרי, היה כותב על קיר לבן לחלוטין, ולא על חצי-חצי…

חבר פרסם את הקטע הזה בפייסבוק שלו – אז נכנסתי, ואחרי שקראתי את התגובות, החלטתי להגיב עם כמה הערות והארות.

ראשית, לגבי הכתוב עצמו – אין לי הכלים להוכיח או להפריך את הטענה. אני כן יכול להגיד שגם אם יש דברים בגו', זה לא משנה את הסיטואציה היותר רחבה שבמסגרתה ההצתה התרחשה, קרי, סיטואציה שבה אין דין לאיש ימין – שבה מותר להצית מסגד, מותר לפלוש למחנה צבאי ומותר לזרוק אבנים במארב מתוכנן על המח"ט. כשאני הייתי בשטחים, במסגרת שירותי בצה"ל, חשבתי שניקוב צמיגים זה הכי הרבה שיגיעו אליו, ומסתבר בדיעבד שטעיתי טעות עגומה.

שנית, לגבי התגובות השונות: אין ספק שהויכוח על השם 'הגדה המערבית' או 'יהודה ושומרון', או 'פלסטין' או 'נגזרותיה הדרומיות של ממלכת סוריה', ואפילו 'אזורי הספר של פרובינצית מצרים בימי מחמט עלי פאשה' (כולם,אגב, כינויים היסטוריים נכונים או שהיו נכונים, לשטח שבמחלוקת) – הוא ויכוח פוליטי.

לעניין הויכוח עצמו: יהודה ושומרון הם כינויים תנכיי"ם, ואיש לא יסתור זאת. ירדן היא אכן עברו המזרחי של הירדן, ומקור השם בכינוי הבריטי – שמשמעו 'עבר הירדן', כמה מפתיע. על עצם קדמותו של השם 'ירדן' לנהר שמפריד בין המדינות, אין לי עניין לפרט. מה בא קודם? התנ"ך, כנראה. מאידך, למקומות האלה יש שמות רבים, שקדמו בחלקם לכיבוש הארץ ע"י אבות העם היהודי ההיסטוריים: באותה מידה שהואדי הנפלא שזורם ממזרח אלון מורה ועד הכניסה הצפונית לשכם הוא 'דרך מבוא השמש' שבה הלך עם ישראל, היו בטוחים שהוא גם 'וואדי אל שמס', ואפילו 'נהר האל ___' כפי שאולי, אולי, קראו לו בני העם שישב כאן לפני שה' אמר (או שלא) לאברהם 'לך לך'.

מה שחשוב, היא המשמעות הנובעת מהכינויים:
יהודה ושומרון מרמז שייכות וקשר היסטורי לישראל, שזה נכון. הגדה המערבית מרמז מיקום גיאוגרפי פר-אקסלנס, והוא גם כן, למצער, נכון. זו אכן הגדה המערבית של הירדן, והיא נגמרת, גיאוגרפית, במורדות המערביים אל שפלת החוף. תתמודדו עם זה.

מה נכון יותר? זה לא באמת משנה. בעיני, ברמה האישית, אכן מדובר בשטחי מולדת, שבחלקם, כנראה, קרו אירועים מסעירים בתולדות העם היהודי. בו בעת, ברמה של שיח רציונלי (ואם להרחיב בנושא: להגיד שגם ירדן היא ארץ ישראל זה לא שיח רציונלי. בכלל, זה כל-כך המאה ה-19. תתגבר) נכון יהיה לדבר על השטחים שבמחלוקת כ'שטחים' נקודה. למה 'שטחים'? כי עד שישראל לא תתפשר עליהם למען מדינה פלסטינית מחד, או תספח אותם רשמית למדינה ותחיל עליהם את החוק הריבוני (ובמילים אחרות, תשים קץ לציונות או לדמוקרטיה, מה שיבוא קודם) – אלה אכן 'שטחים בהחזקה לוחמתית'. ובקיצור, 'השטחים', או אולי 'השבה"ל', אבל נדמה לי שהאחרון לא מספיק מושרש בשיח בישראל ובעולם.

ועוד מילה, לגבי כמה דברים אחרים שנכתבו: להגיד לאחר שחולק על דעתך שהוא בור, זו לא בורות, זו סתם סתימת פיות. לאף אחד אין מונופול על האמת. להגיד שצריך לקרוא לשטח מדינת ישראל ולא ארץ ישראל, זה סתם לקשקש: יש חוק, והוא קובע. אלא אם אתה משתייך לסיקריקים, כפרעליהם, וזה כבר עניין אחר (ואם יורשה לי להוסיף, שיקסע! פרוצה! א-גרוייסע-נביילה!). אני חושב, מאמין ומצהיר בצער, שאם לא נגיע להסדר, נגיע למשהו חדש, שאינו אפרטהייד, שאינו דמוקרטיה, שהתקיים בעבר פעמים ספורות – אולי, למשל, בסרביה וקוסובו. ושם זה נגמר ברע מאוד. כל זה, מבלי להתכחש לכך שזכותם של מי מאיתנו לחשוב שזו שלנו וזו גם כן – כל שעה שהם לא פורצים על הדרך את גדר הגבול (עבירה פלילית ונזיקית, שלא לדבר על חוקתית ובינלאומי) ומקימים מאחז בכנסיה (!) נטושה בירדן. כלומר, בממלכה ההאשמית. כלומר, בהמצאה הקולוניאלית הבריטית.

צ'ירז! (:

חזק, עידו!

עידו,מעניין שאתה כותב דברים מעניינים-ובסוף,כאילו דרך אגב,מכניס שטות טיפשית (מה שנקרא:שטוזה).ובכן שיהיה ברור-אותם ילדים טיפשים (כן,זה מה שהם),לא עברו את הגבול,לא חדרו לממלכה ההאשמית הירדנית,שדרך אגב היא חלק בלתי נפרד של א"י המנדטורית לפי החלטת חבר הלאומים בועידת סן רמו-1920.
אבל זה באמת לא משנה.מה שחשוב זה איך שאנשים חכמים שומעים דברי שטות בתקשורת ותכף חוזרים עליהם-בלי לבדוק!
נכון ,הם עברו כמה עברות פליליות קשות:פגעו פיזית בגדר המערכת,גרמו להתרעה ביטחונית בגיזרה שיכלה להיגמר בירי עליהם!,פלשו לכנסייה נטושה בלי אישור הבעלים (ממש צער בעלי חיים) ויכלו בלי בעיות לעלות על מוקשים שעדיין נימצאים בסביבה.אבל בכל זאת הם עברו את הגבול שהוא נהר הירדן המסכן,ולא גדר המערכת!!

רוצה לדבר על החלטות האו"ם (יורשו של חבר הלאומים)? מה עם זו שקבעה כי על 45% מהשטחים בין נהר הירדן לים התיכון תהיה מדינה ערבית? או אולי ההחלטה לפיה ירושלים תהיה בשליטה בינ"ל?
את החלק הזה של כ"ט בנובמבר מעדיפים לשכוח.

אבל כל זה לא רלוונטי – ההתבוססות בשגיאות או החמצות העבר מחרב לנו את העתיד. הגיע הזמן לחשוב על הבית הלאומי של העם היהודי ב-2000 השנים הקרובות, לא על זה שנחרב לפני 2000 שנה.

נ.ב. – עידו – יפה!

מאז ועידת סן רמו עברו הרבה מים בריין.
למשל, ועדת פיל שהמליצה (המלצה שאנחנו חוגגים עד היום, מיינד יו), ב1947 על חלוקת השטח הזה, תוך שהיא מקבלת דה-פקטו את ההסכמים בין הבריטים והצרפתים (אם כי באיחור ניכר). אותה ועדה, המוכרת לכולנו בזכות המפה שציירה ושאושרה ע"י האו"ם (בתאריך המכונה כ"ט בנובמבר) חילקה את השטח לשלוש:
עבר הירדן המזרחי, ושתי מדינות בעבר הירדן המערבי, היא א"י (או פלסטינה, תבחר כינוי). במילים אחרות, ברגע שגוף בינלאומי מסוים קיבל החלטה ואתה מבקש להסתמך עליה, אנא הסתמך על ההחלטה העדכנית ביותר. לשאלה זו, אגב, הגוף האחרון שקיבל איזושהי החלטה לגבי גבולות מדינת ישראל הוא בית הדין המושמץ בהאג, שקבע מחד שגדר ההפרדה לא חוקית, ועל זה אפשר להתווכח, אבל מצד שני הכיר בגבולות הנוכחיים של ישראל (לא כולל מה שמעבר לקווי ה4 ביוני 67) כגבולות לגיטימיים – וזה למרות שהם שונים משמעותית וגדולים פי כמה, מהגבול שיועד למדינה ע"פ אותה ועדה מ1947.

לגבי החבר'ה שפלשו לכנסיה:
נכון, הם לא עברו את הגבול הבינלאומי. הם 'רק' עברו גדר שצה"ל הקים שמסמנת את סוף המדינה. פיזית, לא מטפורית. זה דומה למצב שבו אני אעבור את קו המוקשים בגולן, כי המוקשים הרי נמצאים בשטח ישראל: זה אסור. נקודה. נכון, זה 'רק' פלילי, אבל ברור שזה הרבה מעבר.

יתרה מזאת, זה נעשה בשטח שמעורער מבחינת ישראל: ליד יריחו, בפעם האחרונה שבדקתי, לא חל החוק הישראלי. אפשר להתווכח אם זה שלנו או ישאר שלנו, אבל החוק לא חל שם. זה לא סופח מעולם. הדין שחל שם הוא צבאי.

ומילה לגבי הכנסיה: היית מצפה מאנשים דתיים אדוקים שיהיה להם כבוד מינימלי לדתות אחרות באשר הם. הם לא חייבים להסכים, מצידי שאפילו ינסו לשכנע את מוחמד מיריחו וג'ון מנצרת להתגייר. אבל אם היו קמים כמה נוצרים ופולשים לבית כנסת קדום, ברור שהיו קמים די הצורך יהודים וזועקים חמס.

עידו, תגובה מעולה!

ממש כל הכבוד לך רק שמרי על עצמך כי את יכולה לעצבן ככה הרבה גורמים שמרוויחים מכל הסיפורים האלה אבל חוץ מזה עבודה יפה

עד שפרסמת בגאון את הבורות והטימטום שלך לגבי יהודה ושומרון, חשבתי שאת נורמאלית.

וכשאני אומר לא נורמאלית, אני מתכוון שעדיף כבר לשמוע את התקליט השמאלני בתקשורת מאשר אנשים לא צפויים שרגע אחד נשמעים חושבים וברורים (הפוסט שלך דלעיל), ורגע אח"כ מכפישים אומה שלמה (העם היהודי והקשר שלו ליהודה ושומרון, ולעומת המילה קולניאליזם).

בקיצור, תסתמי יותר טוב לך. תלמדי כמה שנים מי את ומהיכן הגעת, לימדי צניעות על הדרך – ורק אז תשקלי לכתוב שוב.

כלומר, נורמאלית – זה כל עוד היא אומרת מה שאתה אוהב לשמוע….

אני מופתע שהייתה לך ציפייה כלשהי לתחקיר מן העיתונות. אני מופתע גם שהופתעת מפאר הבתים בכפר הערבי. בכפרים רבים זה הסטנדרט, לצד התשתיות הציבוריות הרעועות.

לגבי התהיות עצמן – האפשרות של הצתת מסגד בידי מוסלמים היא מראש בלתי סבירה, יש להניח שלתושבים יש רתיעה מצעד קיצוני כזה. אבל הכל יכול להיות ואת התהיות שהעלית בהחלט הייתה צריכה להעלות גם עיתונות אחראית ורצינית. כדי להגיע לחקר האמת עד תום דרושים, כמעט תמיד, כלים רציניים יותר.

עבודה יפה ומקצועית – חבל שעיתונאים מקצועיים לא טורחים לברר אמיתות בטרם יתלהמו.
הכפר ידוע בסכסוכים פנימיים , פרנסה מגניבות בעיקר חקלאיות בגליל ובגולן.
ולולא ה"טרמפ" שתפסו על ההתלהמות של התקשורת הישראלית האמת היתה כבר מזמן מתגלית .

גם אני מצטרף לברכות על היוזמה שלקחת ועל הצגת אלטרנטיבה להשתלשלות האירועים, כי שיח כזה באמת חסר בארץ.

אבל אני לא מבין מה את אומרת?
המציתים ישבו וחיכו עד שיהיה פחם? למה לא להביא מראש?
מאיפה הבאת את זה? למעשה כל פרט מידע שנראה לך לא במקום, והצגת אותו, הופרך כמעט לחלוטין (תגובה מספר 17 של מתן מסבירה זאת בבהירות).

שלום, נחמד מאוד, אבל לפי מה שאני רואה הכתובת של הפחם מכוסה בחלקה על ידי השריפה, לכן אין זה הגיוני שזה נכתב אחרי השריפה. לפי דעתי אדם אשר יכתוב גם בחיפזון לא יכתוב על שחור והיה לוקח איזה מטר משם לפחות…

כל הכבוד. חבל שזה מצריך "לאזור אומץ" לכתוב משהו כזה.

את צודקת בתהיות, רק חבל שהכתבה שלך נעצרה בתהיות ולא המשיכה לעומק המסכנות…. אולי אז היית מגלה שיש מלחמת חמולות וצעירים חסרי רסן ללא מורא מאלוהים….

יכול להיות שיהודים לא הציתו את המסגד, אבל לדעתי, זה לא משנה. המצב הגזעני, והאלים ששורר בארץ מפחיד מאוד, ואנחנו חייבים לטפל בו – לא משנה מה קרה באותו ערב בזנגרייה.

התייחסתי לעניין בבלוג שלי
http://bashamayim.blogspot.com/2011/10/blood-libel-i-dont-think-so.html

לא משנה רצח אופי, היהודים גזענים.
אתה בן אדם לא שפוי.
גם אם יטבחו ביהודים תגיד את זה?

"תחקיר עיתונאי" ממש לא רציני, זה שאת באה מהשמאל לא עושה את התחקיר יותר אמין !!!
כמה נקודות קטנות:
*בכדי להבעיר מסגד לא צריך ג'ריקן דלק, מספיק בקבוק בנזין…
*אם מדובר כאן על: "הפוך על הפוך", אז בוודאי שהרישום בפחם, הוא חלק מהעניין…
*בדרך כלל גחלים רוחשות בשקט, ילדים נשרפים בשנתם (כשהוריהם בחדר הסמוך…) ואף אחד לא מצליח "להריח את השריפה" עד שאנו עדים לתוצאותיה…
*מה קשור מיקום המסגד, או מיקום הכפר לביצוע הפשע ??? אפשר לחשוב שנשרף מסגד על הירח …
ולבסוף… אני לא שולל את האפשרות שיש כאן יוזמה קונספרטיבית, אבל עד שהמשטרה לא תוכיח אחרת, אף אחד מאיתנו לא יכול להיות בטוח בפסקנות, ואפילו בפוסט המהודר בתמונות… מי הוא המצית: יהודי, ערבי, או סתם פירומאן (מיוונית פירו – "אש" ומאניה – "שיגעון").

דרכך לתקשורת הארץ ישראל לפרסם הודעת התנצלות על מסקנותיה המהירות.

טוב שהחלטת לפרסם. ציטטו אותך ברוטר: http://rotter.net/forum/scoops1/22537.shtml

שווה לחקור את העניין אבל כמו שכבר נאמר:.אין כאן שום הוכחה שזה מה שאכן קרה. זה שהכיתוב נעשה באמצעות פחם יכול להיות בגלל אלף סיבות או במקרה לגמרי.

זה לא אומר שהפוסט הזה רע ולא פוסל את האפשרות שערבים(יותר סביר שנוצרים מאשר מוסלמים..) הציתו לעצמם את המסגד..תמיד טוב להטיל ספק בתקשורת המיינסטרים. בכל מקרה לטוב ולרע אין כאן הוכחה.

שלום גל, אני בדרך כלל לא מתעסקת בפוליטיקה, על אחת כמה וכמה – לא מגיבה על פוסטים, נתקלתי בזה שלך דרך פרסום של חבר בפייסבוק והתרגשתי.
בזמנו גם אני שמעתי בחדשות על פעולת "תג-מחיר" הראשונה ותמהתי – למה לבצע פעולת נקם, כביכול, בישוב בדואי במיקום שלא מתקבל על הדעת.
אני חייתי כמה שנים טובות ברמת הגולן ולתושבי האיזור סכסוך ישן ועיקש עם תושבי טובא-זנגריה בגלל גניבות בקר, שהם לדעתי גם הרקע לסיפור הזה.

חוצמזה – כתבה טובה ומעניינת וייצר הרפתקאנות מעורר רושם.

תת רמה. במקום להוקיע את התופעה המגונה את מעודדת אותה ומעלה סימני שאלה מיותרים. ובואי נשמח בשבילם שהם לא גרים בזבל (אגב, זה שהבית יפה מבחוץ לא מעיד על איך התנאים מבפנים) ומצליחים לשמור על אורח חיים נורמלי וכל זה בלי תמיכה מהממשלה (כמו שציינת, הם גרים בחור, והם ערבים. ועוד בדואים.). אז הבירור הספקולטיבי שלך נאיבי מתנשא ומפספס את המטרה. כי המטרה היא איך למנוע מאירועים כאלה לחזור על עצמם בעתיד, כי הם אכן קרו. אני מציעה לך ולאביך לחפש אפשרויות קצת יותר בוגרות וערכיות לזמן איכות.

[…] ולא ברור לי כיצד ניתן לחזור למסלול של דיאלוג, חוץ מאשר להשתמש ברשת החברתית, כדי לערער על הקביעות הכוללניות וההיסטריות של […]

אולי כתבו לך את זה קודם, אבל הבתים שם יפים מכיוון שבניית בתים עבור ערבים זולה בהרבה מאשר עבור ישראלים – זאת מפני שהקרקע כבר שייכת להם (והקרקע היא אחוז גדול ממחירי הדירות בארץ), והקבלנים המבצעים את הבנייה הם קרובי משפחה שנותנים לתושבי הכפר הנחות מפליגות. זה לא שהם עשירים יותר, פשוט עולה להם פחות לבנות בתים כאלו ממה שעולה לנו.

[…] רשימתה של גל חן על הצתת המסגד בטובא-זנגריה, הדליקה אור חדש על רשימה שבה אני דיווחתי על כתובות תג מחיר בשבט צופי יהונתן במבשרת ציון. […]

יש לך קצת הרבה טעויות בנתונים:
א. ייתכן שהפוגעים לא הגיעו מהגדה, אלא מהמוסדות הדתיים באזור (חיספין, מדרשת נוב). גם אם הם לא רגע תלמידים של אותם מוסדות, ייתכן שבעברם היו בהם, ומכאן ההכרה של השטח. כמו כן ייתכן שיתוף פעולה של תושבי האזור עם אירוח והסעת הפוגעים.
ב. בשביל לכתוב בפחם אין צורך לחכות שהוא יתקרר – מספיק לקחת קרש שבער רק בצידו האחד.
ג. האם שוחחת עם חוקר שרפות בטרם קבעת כי פרק הזמן הדרוש בשביל לשרוף חצי מסגד הוא כל כך ארוך, ושהריחות כל כך חזקים עד שהשכנים חייבים להתעורר? כמה פעמים אנחנו שומעים על הצתות בתוך בנייני דירות, ועד שהשכנים מריחים משהו הדיירים המסכנים משלמים על כך בחייהם?
ד. אם לפוגעים הייתה הכרה מוקדמת עם השטח, וקצת ניסיון צבאי בניווט, הרי שאין להם שום בעיה להגיע לשם. אולי דווקא בגלל שמדובר בחור גאוגרפי הם האמינו שיש פחות סיכוי שייתפסו (או שיהיה להם יותר שקט לתכנן)?

בקיצור, אפשר לחשוב על קונספירציה, אבל על סמך תערו של אוקאם, כנראה שעדיף לקבל את ההסבר הפשוט.

לגבי טיעון א' – לא יפה ככה ללכלך על חיספין/מדרשת נוב, יש לך הרבה יותר קרוב עיירה קטנה ושמה צפת שם יש איזה רב אחד חכם שמתבטא יפה יפה נגד ערבים.

הישיבות בצפת – גם יותר קרובות וגם יותר מחורפנות

ואחרי כל זה – זה ממש לא אומר שהמצית הגיע מצפת או מהגולן או מהשטחים. באמת שאין לי מושג.

הפוסט שלך מלא בשגיאות ובאי הבנה בסיסית של הנעשה בצפון. חבל מאוד שאת מרשה לעצמך להכפיש בכזו קלות עיתונאים שעושים עבודתם נאמנה ולהבדיל ממך שואפים את העשן ומכירים את הסיפור האמיתי מקרוב.
להלן מספר טענות על התהיות הלא מבוססות שלך:
1- מלחמות החמולות קיימים מאז ומעולם בטובא. פעם בחודש לפחות נזרק רימון או קורה משהו פלילי בכפר אך מעולם לא שרפו מסגד מאחר וזה מקום המקודש לשתי החמולות שמהם מורכב הכפר.
2- מעולם לא היתה להם כל בעיה לשרוף מתנ"ס בית או כל דבר אחר וגם במקרה זה הם יכלו. עובדה שביום למחורת ללא שום היסוס הם שרפו את בנין המועצה ומבנים אחרים ואיש לא טרח לכתוב עליו "תג נקמה". כי זה פשוט לא מעניין אותם…
3- טובא – זנגריה הוא אכן כפר קטן אך בשעות הלילה המאוחרות רחובותיו ריקים מאדם. כמו כן יש סיבה שנבחר דווקא המסגד הזה והיא שהוא המסגד הקיצוני ביותר ויש שביל מילוט אל מחוץ לכפר. אם היית בשטח היית מבינה שבתוך דקה ניתן לברוח מהכפר מבלי שאיש יבחין בכך דרך שביל עפר צדדי.
4- הכתובת אכן הכתבה בפחם אך שכחת לציין כי היא גם כוסתה חצייה בפחם כלומר זה נכתב לפני שכל המסגד עלה באש.
5- איך איש לא הבחין בעשן? אני מזכיר לך שבתים שלמים עלו באש כשבני המשפחה ישנו בתוכם ולא הבחינו. רק לפני שלוש שנים נספו שני ילדים במושב קשת בצורה זו. אז מה התהייה הגדולה?
6- אם היית עוקבת אחרי כותרות העיתונאים היית רואה שגם אפשרות של ריב חמולות הועלתה וזה נכתב בעיתונים ובדיווחים הטלוויזיונים. חבל ששכחת לציין את זה!.
7- פרט נוסף וחשוב ששכחת לציין הוא כי העצור היחיד בפרשה גורש שבוע לפני כן מאיוש בצו אלוף בגלל פעולות תג מחיר ובמקרה, אך ממש במקרה, הוא גר בסמיכות לכפר. זה שהוא שוחרר מחוסר ראיות לא אומר עדין שלא היו דברים בגו.
8- ראש המועצה הממונה כבר ספג יריות ואיומים רבים ואף הוצבה לו שמירה, אך מה הקשר בין זה לשריפת המסגד?!?!
9- לפני שאת משמיצה אוכלוסייה שלמה של עיתונאים שלהבדיל ממך מסתמכים על עובדות ולא על רחשי ליבם, חשוב מאוד שתבדקי את טענותיך הלא מלומדות כלל.

"אם בארזים נפלה שלהבת, מה יגידו איזובי הקיר??!!"
או במילים אחרות, אם שמאלנית קיצונית כמוך חושבת ככה, מה יאמרו ימניים כמוני?
מה השלב הבא? הם יתחילו לבצע פיגועים ולהאשים אותנו?
ובקשר לעיתונות – כבר שנים שרבים טוענים שהיא חד צדדית ולא אמינה!

הלוואי שגם האמת על הדרת הנשים וכל הבלה בלה בלה ההיסטרי והלא פופורציוני הזה, יתפוצץ. והאמת הנהדרת תצא לאור… שמדובר בקומץ אנשים קטנטן מוקצן ומוש… שתמיד אוהב ואהב לעשות רעש וכותרות פרובוקטיות, ושהרוב הגדול המוחלט והקובע הוא לא כזה, מואס בזה ובהם. והסיטואציות של כאילו "הדרת נשים" שיש בכלל הציבור החרדי, זה בכלל לא כך, לא כמו שה"קרן החדשה לישראל"מנסה להסיט לצייר ולקרקט (קריקטורה-יש הטייה כזאת?) את הציבור החרדי הדתי והימין בכלל. צריך לחיות בפנים ולהבין עד כמה האבסורד הוא ענק…עד כמה החרדים או לפחות אלה שאני מכיר מכבדים ואוהבים (כן, גם אצלינו יש אהבה והרבה מאוד מאוד….) את נשותיהם שגם מחזירות בלי סוף והם אלה שבוחרות לא להצטופף עם גברים (שחלקם למרות חרדיותם יצרם גדול מהם – הם גם בני אדם עם יצר כמו כל יצור אחר…) באוטובוס או בתור בסופר (לפי מה שכתוב בעיתונים, לא ראיתי הפרדה כזאת.). תפסיקו להאמין ולקנות את שטיפות המוח האלו לא עם מסגדים שנשרפים בצפון ולא עם הדרת נשים שאין…אנשים (?) משלמים מליונים על המסע התקשורתי הזה (פוליטי, אנטישמי, …)

הלוואי שגם האמת על הדרת הנשים וכל הבלה בלה בלה ההיסטרי והלא פופורציוני הזה, יתפוצץ. והאמת הנהדרת תצא לאור… שמדובר בקומץ אנשים קטנטן מוקצן ומוש… שתמיד אוהב ואהב לעשות רעש וכותרות פרובוקטיות, ושהרוב הגדול המוחלט והקובע הוא לא כזה, מואס בזה ובהם. והסיטואציות של כאילו "הדרת נשים" שיש בכלל הציבור החרדי, זה בכלל לא כך, לא כמו שה"קרן החדשה לישראל"מנסה להסיט לצייר ולקרקט (קריקטורה-יש הטייה כזאת?) את הציבור החרדי הדתי והימין בכלל. צריך לחיות בפנים ולהבין עד כמה האבסורד הוא ענק…עד כמה החרדים או לפחות אלה שאני מכיר מכבדים ואוהבים (כן, גם אצלינו יש אהבה והרבה מאוד מאוד….) את נשותיהם שגם מחזירות בלי סוף והם אלה שבוחרות לא להצטופף עם גברים (שחלקם למרות חרדיותם יצרם גדול מהם – הם גם בני אדם עם יצר כמו כל יצור אחר…) באוטובוס או בתור בסופר (לפי מה שכתוב בעיתונים, לא ראיתי הפרדה כזאת.). תפסיקו להאמין ולקנות את שטיפות המוח האלו לא עם מסגדים שנשרפים בצפון ולא עם הדרת נשים שאין…אנשים (?) משלמים מליונים על המסע התקשורתי הזה (פוליטי, אנטישמי, …)

גל חן היקרה. מדהים, עשית תחקיר אינטרנטי. אפילו יצאת מהבית ונסעת עד לחור שנקרא טובא זנגריה רק כדי לגלות את חושייך העיתונאים שלא לומר הבלשיים, לו הייתי מפכ"ל המשטרה הייתי מגייס אותך לשורותי.
אולי כדאי שתקראי שוב את מה שכתבת, תביני את העובדות. תשכחי מהקונספירציות שקדחת במוחך. תביני, העיתונאים הם לא חוקרי משטרה. והסקת המסקנות האווילית שלך לא דומה לעיתונות. ההבנה שלך נעצרה אי שם כשנולדת בשנות השמונים, חבל שלא פיתחת את החשיבה כדי לחשוב שכדי לכתוב בפחם צריך להמתין שיהיו גחלים במסגד. הרי אי אפשר להביא אותו מהבית… נכון גם חייבים לבוא מהשומרון להצית את המסגד, כאילו צפת אינה קרובה והעצור הראשון לא גר במרחק חמש דקות נסיעה משם.
מאוד קל לברוח מהמסגד, גם בכפר לא באמת האמינו שיגיעו לשרוף את המסגד.
את העובדות האלו היית קוראת בימים הראשונים, אבל הנה הרווחת. כתבת בלוג, אספת הגיגי עיוולת חיברת משפטים וניסית להרגיז את כולם.
אגב, את יכולה לפרסם תאוריית קונספרציה (שהעיתונות לא חקרה) קוראים לה סרק – סרק סרק. היית בת 9 כשזה קרה. עכשיו תעשי גוגל ותמצאי את המקרה. אדם חף מפשע נידון למאסר עולם כי השב"כ רצח את ראש הממשלה.
בקיצור — אני תוהה האם מלבד תהיות בך גם הגיון בריא והבנה. או שמא פיתחת את הרעיון ואז חיפשת את סימני השאלה. בהצלחה בעתיד – עדיף משהו בקרבת המיקרופון. אני מכיר רשתות מזון מהיר שישמחו להעסיק אותך. :-)

איכס, אידיוט וקנאי. אין לי שום בעיה עם מה שכתבת בתגובתך, אך השורה האחרונה מעידה אך ורק על קנאה ומרמור, גם אם היא כביכול בצחוק. מותר לא להסכים, יותר מכך, רצוי, אבל בטח ובטח לא ככה. ותתפלא, תחקיר אינטרנטי ונסיעה ל"חור" בצפון זה הרבה יותר ממה שרוב העיתונאים החדלי אישים בארצנו עושים, לא אהיה מופתעת אם אתה נמנה ביניהם (:-) (NOT)). יאק.

כמה טוב, אם ככה, שאתה לא מפכ"ל המשטרה!
לגבי תעסוקה ברשתות מזון מהיר – נראה שבנושא הזה אתה דווקא בקי.
מה ההתמחות שלך?
ספר לנו, אנחנו ממש-ממש רוצים את המלצותיך.

לא אוהב את צורת הכתיבה שלו, אבל אני חייב להסכים.. מי שמכיר את האזור יכול למצוא בקלות את זה שכותבת הבלוג לא נתנה למציאות לבלבל אותה…

[…] about the mosque arson at Tuba Zangaria Israeli blog “Brilliant Disguise” has an intriguing article about the burning of the mosque in Tuba Zangaria in October. The author, Gal Chen, is not a […]

קולכבוד על הפוסט הבלשי-חתרני (נגד הזרם המרכזי) והאמיץ הזה.
כתוב לעניין ומושקע, ומבחינתי- פוסט החודש.

שמפו גדול !

מעניין שיש כאן באמת תגובות מגוונות לשני הצדדים על פניו הכל טוב ויפה אבל, חברה אם השכן שלי ידליק מדורה אני אריח אותה שלא נדבר על ריח המנגל שמופץ בכל השכונה ומגרה את כל הנקודות בגוף אין לי שום ספק שמישהו בשכונה הזו היה אמור להיווכח כי המסגד החשוב הכמעט קדוש שלהם נשרף שלא נדבר על כמות האור שהשריפה יוצרת

מישהו מהתמימים ידע מה מתרחש
כמובן שהסיבות כשריפה לא חייבות להיות פונטיות ובעניי מדובר בתחפושת אחת גדולה בנסיון נואש של התקשורת השמאלנית ליצור מוניפולציות תקשורתיות שיתאימו לאגנדה

וכמו שנאמר פה לפניי
ישנן סיבות רבות למעשה סכסוכים על רקע כזה או אחרשלא נדבר על ביטוחים וכסף

אני מהמרת כי התפוצצה הצנרת במסגד המהולל נמצא פתרון מהיר ויעיל וכדי לא לתת הסברים רבים לגורמים השונים כשנישאלת השאלה מה קרה- העצבה המאשימה מופנת לבאזז של השנאה- מסכנים שכמותם מקופחים ושנואים בוא נמשיך את החגיגה התקשורתית
הרי אנו מחדירים בהם את כל הרעיונות את הכל
נמשיך להגיד שמתנחלים עסוקים בתדרוך להם מסגדים- כך זה יהיה רק לא כהשארה או קונספרציה גרועה אלה כמו עובדה!
אותה עובדה שישראל שייכת להם במלואה , ירושלמים קדושה להם אפילו שהם מתפללים עם התחת להר הבית…. ואין לזה סוף

אז חברים יקרים בוא נשים סוף לימין שמאל ימין קיצוני אחורה פנה שמאל קיצוני
בוא נגבש זהות יהודית עם חזון משותף כי עד אז אנו נתגושש ברעיונות נהדרים לשני הצדדים אנחנו טובים בלהוכיח אחד את השני אבל בזמן שאנחנו עושים את זה הם עסוקים בליצור את הקרעים בחיים שלנו ומונעים מאיתנו אחדות אותה אחדות קיימת אצלם אולי בגלל זה הם כל כך עיקשים

אבל לא נורא לכל קרציה יש פינצטה מתאימה
אני אופטימית

איפה את מתגוררת עכשיו?

עשיתי שנת שירות ממש קילומטרים ספורים משם.. התיאור שלך ממש מוטה בעצמו.. הכפר נמצא במקום מרכזי.. ליד הישובים הכי גדולים באזור- ראש פינה וחצור, וגם ממש לא רחוקמצפת ומוקף קיבוציםומושבים…

כבר בראשית נובמבר הצבעתי על עניין אחר: כתב-היד מבחינה גרפלוגית:
http://myrightword.blogspot.com/2011/11/did-graphologist-see-this.html
ייש כוח לך

מה התהיות? כבר עשרות שנים מתנהלת במדינה שהשמאל בנה, תעמולה והסתה גבלסיות, שבה יכל גבלס רק לקנא. וגם התוצאות, כפי שהיו אצל גבלס. אנו מועזים כעדר אל תוך "גבולות אושוויץ", אילולא התביישה מדינת שארית פליטת ישראל מכל העולם, מתנחלים היו נרצחים על ימין ועל שמאל, בידי השמאל. אבל, זה, עפעס, לא ייראה טוב, אז נותנים לערבים רובים, גם מספקים להם עילות ל"נקמה", והתיקשורת, ימח שמה, קופצת עם – "זה היה צפוי" – כלומר, שחיטת משפחות יהודיות שלמות, צדיקות, זו נקמה צודקת על, נגיד, לכלוך קיר בכתובת, שנעשתה על ידי שלוחי השב"כ, בעלי היצירתיות האדירה, שהפעילו את אבישי רביב, הרגו שתי צפרים במכה אחת – גם נפטרו מרבין וגם הלבישו את הרצח על המתנחלים.

יש לך יותר מנותק מהמציאות, או שזה הכי שטוף מוח שלך??

היי גל,

תחילה, טובא זנגריה הינו כפר בדואי דבר שמעמיד באור אחר לגמרי את כל הכתבה שלך.
בנוסף ההקצנה שלך בנושא האף המדמם נראת לי מוגזמת, נכון הוא מעט רחוק מהכביש אבל לטעמי מדובר באחת מפנינת החן היפות ביותר באזור הצפון.

כמו כן נושא ה-ללכת לאיבוד מוזר לי כיוון שהכפר מסודר מאוד ולא בדומה לכפרים אחרים שאני מכיר.

בכל אופן, ידוע, שיש המון דרכים להציג את המציאות והעובדה שסיימת את המאמר (שכתוב בצורה יפה מאוד, עלי לציין) ללא מסכנות משאירה אותי מבולבל למה בדיוק כוונתך.

היי גל כל הכבוד על הכתבה "המאירה" אשרייך !
רציתי להגיב לגבי זה שאמרת שיהודה ושומרון אינם חלק מארץ ישראל הקדושה.
הייתי שמח אם היית מקדישה 5 דקות כדי לראות את ד"ר מרדכי קידר מתראיין
באל ג'זירה ומדבר על העיניין הזה בדיוק!
אשמח מאוד לתגובתך.
בתודה מראש
אורן – אלטרנטיבי


(את יכולה לעשות העתק – הדבק ליו טיוב )

כמה הערות:
תושבי טובה הינם בדואים שמשרתים בצה"ל במלאות.
האזור אינו חורבה נידחת או מקום נידח או כל מיני כינויים.
אי אפשר לצייר את הגבולות המודרניים של ארץ ישראל או להצביע עליה במפה.
הארץ הזאת נקראת בעצם כנען – במקור.
אי אפשר "להריח" את העשן או לשים לב אל העשן אל השריפה, הרבה מקרים אנשים נשרפים בזמן שינתם והם בכלל לא מתעוררים לכך.
זה בלתי אפשרי שסתם אנשים או לא משנה מי חיכו אחרי השריפה וכתבו "תג מחיר" ב"פחם" על הקירות, אתם לא חושבים שמישהו היה שם לב לכך והיה דוקר אותם בסכין או יורה בהם מיד..
התגובה לשריפה לא הייתה מידית, ואנשים רגילים לא יכולים לכבות שריפה באמצעות דלי מיים מן הסתם, בשביל כך יש מכבי אש מקצועיים, וכיבוי האש הינו כבר מקצוע מיסוד מלפני התקופה הרומית..
ולבסוף, לכל אלה שדנים בפוליטקיה, תעזבו, הדעות שלכם לא משנות כלום ואין שום ערך לדיונים פוליטים, "הבחירות" "שרים" וראשי ממשלה אינם אמתיים, הם שחקנים במחזה ענקי שנועד להרדים אוכלוסיה והכניע אותה לציית מבלי לעשות רעש אמיתי.
וכל "ספרי הדת" נכתבו על ידי בניאדם – אלוהים הוא אינו מה שאנחנו חושבים שהוא.
ולכל אלה שדנים בחוקות של ה UN ובריטניה, אז למה אתם מתעלמים מכל החוקים שאוסרים מעשים ישראלים ומגנים אותם כבתלי חוקיים? מה? לוקחים חוק אחד שאוהבים אבל כל השאר נגד ישראל אינם טובים? נו באמת.

בכל מקרה, אניאדם שלא מצביע ולא ניגש לבחירות, והאירוע הזה היה אסון מטומטם, למה לשרוף מסגד לאוכלוסיה שמשרתת את הצבא הישראלי? זה פשוט מטומטם, אולי הם יתעוררו כבר.

[…] זו כמו של גולן יוכפז [מתחנת שידור שמאלנית, עוכרת ישראל, להלן דוגמה מובהקת] ששאל בראיון שלו עם שר הביטחון את שאלת הפתיחה "במשך […]

נזכיר עוד עובדה שלא ציינה הגברת:- אותו בחורציק מסכן שנעצר באריאל שעתיים אחרי השריפה- בכלל בעוון שימוש ברכב בלי רשות, ואז פתאום נזכרו והלבישו עליו גם את המסגד- כיצד בדיוק הוא יכול היה להגיע תוך שעתיים לאריאל? אם היה עליו לברוח עם או בלי חבית נפט דרך המתלול בטובה זנגרייה? בקיצור- עוד פרשה עכורה שהולבשה על המתנחלים על ידי משטר דלוח קפוא ודפוק. נמאס.

ראתי את מה שכתבת וצלמת על המסגד בטובא זנגרייה, והתברר לי שיש לנו כתבת חוקרת מהמעלה הראשונה. לא רק שאינך הוזה, את אפילו מבריקה. הניתוח שלך בצירוף התמונות הוא חזק ותומך בעצמו. לנוכח חן גל? העיתונות החוקרת שלנו מצטיירת ככלב התקיפה של הדמוקרטיה במרעה.

שאפו גדול על התחקיר העיתונאי עדות לכלימה ולבוז הראויים לכל הכתבלבים, תועמלני האנטישמיות וחובבי מדינת כל שונאיה, שמרחו על כל כלי תקשורת רענן תעמולת שיטנה נגד המתנחלים, מלח הארץ. אציין שיהודה ושומרון זהו שם המקום, לא הגדה המערבית.

Great post Please keep me updated on this

[…] in the face of the Jewish terrorists. I noted last month that an Israeli blogger, Gal Chen, went to see the situation for herself and unearthed some serious inconsistencies between the official story. […]

מצטער, המון שטויות בטור קצר; מי שלומד את השטח מבין כבר אחרי 2 דקות שלמסגד יש דרך קצרצרה מאיזור תעשיה צח"ר שבין ראש פינה לטובא. לא מתבלבלים ולא נעליים. קל מאד לראות שהכתובת נכתבה לפני ההצתה והפיח כיסה אותה. הרי אפילו אם תושב הכפר שרף, הוא לא היה מחכה לכתוב אחרי שהאש כבר השתוללה. לסיכום- יתכן ומישוהו מהכפר אולי הצית את האש, אבל צריך לחפש רמזים אחרים לגמרי מאלו שהכותבת "חשפה" כאן.

ירי על ביתו של תושב טובא שטען כי אנשי הכפר הציתו המסגד

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1618268

אלמונים ירו אל ביתו של נכה צה"ל באסם סוועד, למרות נוכחות משטרה באזור, לאחר שאמר בראיון "מי ששרף את המסגד הוא אחד מאיתנו"

[…] nu blijken er wel erg veel zaken een andere kant op te wijzen; een maand geleden ging een blogger, Gal Chen, naar het dorp en kwam een paar rare zaken tegen. Je kunt alleen in Zangaria komen (waar […]

[…] תושבי הכפר – והוא ישר יאשים את המתנחלים. לראייה – תחקיר עצמאי של אזרחית שהגדילה ראש, בלוגרית, ובדקה ופרסמה בסוף דצמבר את דבריה, […]

עדין לא ברור מי ביצע את השריפה הזאת נוער הגבעות או תושבים מהכפר

גל שלום.
לפני כשבוע נתפסו שני נערים דרוזים כשהם מרססים כתובות "מוות לערבים" בכפר ערבי. מעניין שהתקשורת לא דואגת לפרסם ידיעה זו בפרופורציה הנכונה כי זה יכול לחזק באופן מעורר השתאות את התחקיר החשוב שביצעת. הבעיה שזה מוריד את האש מהמתנחלים וזה בטח לא מטרת התקשורת בימינו, והאמת אני מתפלא שגם אם זו לא הייתה מטרתך, גילוייך היו אמורים לעשות זאת….

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

בואו נקרא לזה בלוג אקלקטי ונראה לאן נמשיך משם.

הצטרפו אל 83 שכבר עוקבים אחריו

הפוסטים הנצפים ביותר

קטגוריות

מדיות נוספות

הטוויטר שליהפייסבוק שלי
הרשמה

קבל כל פוסט חדש ישירות לתיבת הדואר הנכנס.

הצטרפו אל 83 שכבר עוקבים אחריו

%d בלוגרים אהבו את זה: